
V posledním (letním) bramborovém příspěvku jsem psal, že políčko založené na listí prosperuje lépe. Alespoň co se týče vzhledu zelené části rostlin. Uplynulý víkend jsme dokončili porovnání úspěšnosti obou metod - tentokrát na základě úrody brambor. A o ty přeci šlo.
Pro zobrazení dál klikni na "Read More".
Záhon ve slámě se choval od začátku úplně jinak. Rostlinky vyrostly zpožděně (o několik týdnů).
Pravděpodobné důvody rozdílů:
Letošní rok byl zpočátku velice suchý. Až na konci léta, když už rostliny byly velké, začalo pořádně pršet (místem až moc). Brambory potřebují ke svému růstu vodu a my záhony nezaléváme. Listí dobře drží vlhkost a to je pravděpodobně důvod, proč v něm rostly brambory lépe a bylo jich značně více. Sláma vodu nedrží, pouze zabraňuje vysoušení povrchu.
Co se týče počtu zelených brambor - hlízy brambory se v listí dostávají na vrch a svítí tam na ně sluníčko. Slámu vytlačují nahoru a ta je pořád zakrývá. Ve slámě tudíž zelené brambory téměř nejsou.
Závěr pro příští rok:
Zdá se, že nejlepší je kombinace materiálu. Záhon vytvořit z listí, které bude držet vláhu. Do listí umístit hlízy brambor a vršek záhonu zakrýt vrstvou slámy. Tak by měl záhon udržet dostatek vláhy a současně by se neměly hlízy dostat až na sluníčko. Samozřejmě, řešením je i přisypávat materiál na vrch záhonu během celého roku. To my ale neděláme (zbytečně moc práce). Jsou-li brambory nasazeny hustě, je docela obtížné sypat čerstvý materiál kolem rostlin.
S pokusem jsme spokojeni a pro příští rok budeme mít doufám znovu dost materiálu od našich hodných sousedů.