
Máte-li rakytník na zahradě, určitě jste řešili jak plody rakytníku sbírat. Rakytník má totiž ostré trny a plody vyrůstají s krátkou stopkou stěsnané na větévkách. Jejich sběr tudíž není zrovna jednoduchý a ne všechny metody fungují snadno.
Pro zobrazení dál klikni na "Read More".
V diskusích na internetu jsem našel podobnou metodu - předem říkám, že jsem ji nezkoušel a a ani zkoušet nebudu. Její podstatou totiž je větvičky i s plody ostříhat, dát do mrazáku a oklepat po zmražení. Tady již nebudete tolik trpět zimou, stříhaní větviček kvůli plodům se mi ale nelíbí. Rozhodnete-li se tuto metodu použít, doporučuje se nestříhat více než 30% větviček. Větší zásah by rostlina nemusela přežít.
Dalším způsobem, který jsem použil, bylo pomocí malých nůžek. Je to sice piplavý způsob, zato však zaručený. Takto jsem sbíral rakytník do letošní zimy a docela to šlo. Většinu úrody jsem nechával ptákům.
Letošní zimu jsem poprvé obral jeden z našich rakytníků pořádně. Sklizeň jsem prováděl na začátku zimy a to tak, že jsem použil hrubé gumové rukavice, větévku s plody uchopil u kmínku a protáhl ji opatrně mezi prsty. Tam, kde to nešlo snadno jsem pouze plody rozmačkal. Druhou rukou jsem držel pod větví širokou mísu, do které se šťáva zachytávala. Tímto způsobem jsem několikrát získal plnou litrovou sklenici a keř ještě není sklizený úplně. Na zahradě máme aktuálně 3 plodící keře, každý jinou odrůdu. Překvapilo mne, že zatímco na sklizeň pomocí nůžek se hodí pouze jeden z nich, na sklizeň pomocí rukavic taky jeden, ovšem jiný než na nůžky.
Minulé léto jsme pořídili další 3 odrůdy, minimálně jedna z nich by měla jít sklízet pouhým setřesením. Zatím jsou rostlinky malé. Nemůžu se dočkat až vyrostou abych to vyzkoušel. Moc nadějí si nedělám, ale co když...