Inspirováno Přírodou
  • Main

Merlík všedobr - zapomenutý a znovu nalezený?

1/6/2014

1 Comment

 
Picture
Merlík všedobr (Chenopodium bonus-henricus) se po staletí těší velké oblibě. Lidově se mu také říká planý špenát. Právě listy se připravovaly jako špenát. Když však do Evropy dorazil špenát, na merlík jako by se zapomnělo. 
Znovu si našel cestu zpět po 2. světové válce, kdy byl nedostatek potravin. Rostlina dodala dostatek vitamínů, které tělo potřebovalo. Plané odrůdy se používaly jako píce pro dobytek. Oblíbená byla také semena, která se stloukala do obilných kaší. Mladé výhonky listů jsou oblíbené v dnešní době ve špičkových restauracích, kde se přepravují stejně jako chřest.

Pro zobrazení dál klikni na "Read More".

Picture
Křehké listy mohou přidávat do salátů. Koncem jara se stávají listy tužší a je nutné je již tepelně upravit. Tyto listy jsou vhodné do polévek, nádivek, slaných koláčů. Semena merlíku se používají umletá do chlebové mouky zejména pro výrobu pita chleba. 
Listy merlíku jsou bohaté na železo, vápník a vitamín C a B1. Listy merlíku je vhodné zařadit do jídelníčku při chudokrevnosti. V lidovém léčitelství se listy merlíku přikládaly na drobné rány, které se velmi rychle hojily. Nať působí slabě projímavě (ve formě čaje) a kromě toho podněcuje tvorbu mateřského mléka, zevně pak působí protizánětlivě (např. na špatně se hojící rány). Kořene se užívá zejména zevně např. na podlitiny nebo ke změkčení a odlupování ložisek lupénky. Nať a listy je možné podávat i čerstvé, případně jako čaj nebo krátce (asi 2 minuty) vařený odvar.

Tato odolná trvalka dorůstá výšky od 20 do 100 cm. Vzpřímená lodyha se nevětví, nese listy připomínající tvarem husí nohu. Jsou trojúhelníkovité, řapíkaté a mají zvlněný okraj. Bývají trochu jako kdyby pomoučněné. Květy se objevují od května do září. Květy jsou uspořádány v klasech a mají zelenožlutou barvu a jsou velmi drobné. Plodem je nažka. Rostlina tvoří hluboké, dřevnaté kořeny. Původem je rostlina z Balkánu odkud se rozšířila do celé Evropy. U nás ale již ustupuje. Můžeme jej najít na venkovských sídlech, návsích, okrajích cest, příkopech, rumištích. Má rád půdu bohatou na živiny.

Mladé listy sbíráme začátkem jara. Květy, se sbírají v létě a je možné je povařit v páře a podávat s máslem. Semena sklízíme od léta do podzimu, jakmile se tobolky zbarví do světle hnědé barvy. Semena sklízíme i s klasem, který necháme uschnout na novinách na suchém místě. Až klas uschne, semena z nich uvolníme a následně ještě necháme proschnout.

Melík by neměl chybět na permakulturní zahradě. Již kolem 30ti rostlin zabezpečí dostatečný přísun špenátu pro jednu rodinu od jara do podzimu. A nejlepší na tom všem je to, že o rostliny se nemusíte nijak zvlášť starat. Postačí jim vybrat vhodné místo a pak již samy léta rostou.

1 Comment
Jana Zubíková link
8/8/2015 08:34:01 am

Reply



Leave a Reply.

    Archives

    August 2015
    February 2015
    October 2014
    August 2014
    June 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Categories

    All
    A H
    Alergie
    Antibiotikum
    Antidepresivum
    Cholesterol
    Cukrovka
    Dýchací Cesty
    Imunita
    I N
    Játra
    Játra
    Krvetvorba
    Kůže
    Kůže
    Ledviny
    Nervy
    O Z
    Přírodní Lékárna
    Přírodní Lékárna
    Srdce
    Střeva
    Vlasy
    Zahrada
    Záněty
    Záněty
    žlučník
    Zrak

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly