
Prošel jsem studnici moudrosti (internet) a našel osvědčené přírodní způsoby léčby a prevence. Některé z nich používám sám. Inspirujte se, zahoďte léky a zkuste vyléčit kašel přírodní cestou. Léky jsou většinou na kašel zbytečné, když máme k dispozici přehršel přírodních možností. Proč se tedy cpát chemií.
Podívejte se na přírodní možnosti včetně způsobu přípravy jednotlivých přípravků.
Pro zobrazení dál klikni na "Read More".
Tymián usnadňuje trávení, má dezinfekční a antiseptické účinky a je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Pomáhá léčit horní cesty dýchací, černý kašel, astma, bronchitidu nebo angínu. Je účinný na plísně, bakterie a střevní parazity, zároveň je používán na cukrovku, revmatismus a chudokrevnost. Pokud trpíte depresemi, naplňte si tymiánem polštář, ten zklidní jak tělo, tak i duši.
Denní dávka tymiánu by neměla přesáhnout 10 g, jinak může dojít k předávkování. Těhotným a kojícím ženám se jeho užívání nedoporučuje.usnadňuje trávení, má dezinfekční a antiseptické účinky a je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Pomáhá léčit horní cesty dýchací, černý kašel, astma, bronchitidu nebo angínu. Je účinný na plísně, bakterie a střevní parazity, zároveň je používán na cukrovku, revmatismus a chudokrevnost.
Denní dávka tymiánu by neměla přesáhnout 10 g, jinak může dojít k předávkování. Těhotným a kojícím ženám se jeho užívání nedoporučuje.
Tymiánový sirup
Svaříme 250ml vody. Ještě do horké přidáme 1 celý sáček sušeného tymiánu (nebo větší svazek čerstvého) a do vychladnutí necháme louhovat. Po vychladnutí scedíme a přidáme 200gr medu a dobře rozmícháme.
Nechcete-li používat med nebo připravujete medicínu pro velice malé děti, svařte vodu s 200gr třtinového cukru a na konci pak nepřidávejte med. Získaný roztok nalijte do menší sklenice, ze které se vám bude dobře dávkovat. Podávejte 5x denně po čajové lžičce. Starším osobám přiměřeně více.
Česnek obsahuje velké množství pro lidský organismus významných látek. Ať jsou to minerály(vápník, železo, hořčík, sodík, draslík, fosfor, zinek, jod, selen, mangan, měď), vitaminy(B1, B2, B6, C, A, niacin, kyselina listová), enzymy. Jednou z jeho nejvýznamnějších složek je alliin, přeměňující se na allicin, silné přírodní antibiotikum. Allicin má velmi široké spektrum působení na mikroorganismy, ničí jak viry, tak bakterie, díky tomu tedy česnek nazýváme jedním z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Při nemocech dýchacích cest má česnek hned několik léčivých účinků. Hlavní je právě onen antibiotický, kdy dochází k ničení původců nemoci v těle. Místo synteticky vyrobených antibiotik můžeme tedy užívat česnek v pravidelných dávkách, 1-2 stroužky česneku alespoň 3x denně. Naše okolí sice nejspíš zaznamená, čím že se to léčíme, ale výsledek za to jistě stojí.
Pokud bojujeme s nachlazením či chřipkou, často není nad to, pořádně se vypotit. I tady je česnek tím pravým pomocníkem, protože účinně stimuluje pocení. Látky obsažené v česneku podporují čištění dýchacích cest a zlepšují odkašlávání, nahradí nám tedy syntetické kapky na kašel. Často je účinný i při chronických onemocněních dýchacích cest a dutin. Při zánětu mandlí pomáhá žvýkání stroužku česneku v ústech po co nejdelší dobu, pravda, to je recept pro silnější nátury. Zanedbatelný není ani vysoký obsah vitaminů a minerálů, látek, které tělo v době oslabení nemocí jen ocení.
Nejlepší je nekupovat česnek dovezený z Číny. Ten náš je daleko aromatičtější a zdravější.
Česnekový sirup
6 stroužků česneku nasekáme na drobno a dáme do 250ml vody, do které dáme 8 lžic cukru. Zamícháme a pomalu vaříme 10 min. Necháme uležet několik hodin a scedíme. Uchováváme v ledničce.
Velmi rychle zabírá na kašel. Kojencům můžete dávkovat 3x denně 4ml. Starším pak klidně i 6x denně 5ml. Sirup nepálí o česneku, děti jej v klidu vypijí.
Med byl po 2700 let med užíván pro léčení chorob včetně tropických až do plného pochopení příčin infekce v moderních dobách a nasazení antibiotik. Lidové používání medu se tak dostalo vědeckého vysvětlení: med působí jako antibakteriální a antiseptický činitel. Med je vhodné kupovat přímo od včelařů. Medy, které jsou k dostání v supermarketech, jsou velice často míchány s medy z dovozu mimo EU. O kvalitě těchto medů ve srovnání s medy od včelařů se nedá ani mluvit.
Medový zázrak na imunitu i nachlazení
Potřebujeme:
Včelí med 250g, česnek 35g, křen 35g, máslo 50g
Postup:
Česnek s křenem očistíme a rozmixujeme na kaši. Do větší sklenice dáme tekutý med (není-li tekutý, můžeme jej ve sklenici ponořené do teplé vody rozpustit. Teplota vody maximálně 40 stupňů). Přidáme rozmačkané máslo a připravený česnek s křenem. Vše důkladně promícháme. Uchováváme v chladu.
Dávkování: 2-3x denně čajová lžička. Není vhodné pro děti do 18 měsíců.
Cibule obsahuje podobně jako česnek allicin - látku se silně antibiotickým účinkem v našem těle. Starý dobrý recept na kašel - šťáva z nakrájené cibule posýpané cukrem - je jedním z nejznámějších způsobů použití cibule při léčení nemocí respiračního ustrojí. Podobný účinek má také odvar z cibule, známý pod názvem cibulový čaj. Jak šťávu, tak čaj bychom v době nemoci měli užívat alespoň 3-4 krát denně, uleví našemu dýchání, zlepší odkašlávání a postupně zredukují ony mikroskopické vetřelce v našich dýchacích cestách.
Na rýmu a zánětlivá onemocnění nosních dutin zase platí vdechování výparů z nakrájené čerstvé cibule, sice si malinko popláčeme, ale vězte, že ono štiplavé pálení v nose se dá chvíli vydržet. Účinné látky ve výparech z cibule nám pomohou s ničením mikroorganismů, které se uhnízdili na sliznici v našich dutinách a tam škodí.
I ostatní látky, jako jsou výše uvedené vitamíny a minerály, nám pomohou zkrátit dobu léčení, protože posílí obranyschopnost našeho těla.
Cibulová šťáva
Cibuli nakrájíme na kolečka nebo na malé kostičky. Posypeme třtinovým cukrem a umístíme na jednu stranu talíře. Talíř podložíme na straně, kde je cibule. Získanou šťávu buď hned podáváme nebo uložíme ve sklenici do chladu. Podáváme 3-4x denně. Osobně mám raději tento recept s medem. Kombinace medu a cibule zlepší i léčivé účinky získané šťávy.
Lichořeřišnici snad není potřeba ani představovat. Je to nejsilnější přírodní antibiotikum a působí i na zlatého stafylokoka. Čaj ze sušených nebo čerstvých listů pijte 3x denně. Zkombinujte ji s květem divizny a listy jitrocele.
Doporučuji přečíst jeden ze starších příspěvků o lichořeřišnici.
Jitrocel je léčivá bylina, vyskytující se u nás běžně. Působí proti kašli a má protizánětlivé a antibiotické účinky. Odhleňuje dýchací cesty. Je vhodný i pro malé děti. V lékárně můžete zakoupit sirup proti kašli, proč si jej ale nevyrobit doma? Nasbírejte jitrocel - ne ten s širokými listy, ale s úzkými dlouhými. Potřebujeme-li sirup rychle, listy povaříme, osladíme a podáváme. Lepší je ale následující postup:
Jitrocelový sirup
Čerstvé jitrocelové listy nakrájíme na menší kousky a napěchujeme do šroubovací sklenice. Vždy po centimetrové vrstvě prosypeme třtinovým cukrem. Sklenici naplníme až do vrchu, vrch posypeme vrstvou cukru a necháme za oknem na sluníčku odležet několik dní. Cukr vytáhne z jitrocele šťávu, kterou uskladníme ve sklenici na chladném místě.
Takto by se dalo určitě pokračovat dalšími rostlinami. Výše uvedené jsou ale jedny z nejúčinnějších.
Máte-li nějaký zaručený způsob léčení kašle, rýmy nebo chřipky přírodní cestou, podělte se s ním s ostatními.