Inspirováno Přírodou
  • Main

Rajče jedlé

4/3/2014

0 Comments

 
Picture
Rajče jedlé pochází se Střední a Jjižní Ameriky. Do Evropy se dostalo v 16 století společně s bramborem. Až do 19 století bylo pěstováno jako okrasní rostlina, protože bylo pokládáno (zvláště ve Střední Evropě) za jedovatou rostlinu, což je ostatně částečně pravda. Nezralá rajčata díky obsahu solaninu můžou způsobit otravu organizmu.
Rajčata jsou vytrvalá rostlina, která ale nesnese mráz a tak se u nás pěstuje jako jednoletka.
Co myslíte, je rajče ovoce nebo zelenina?
Pro čtení dál klikni na "Read More".

Picture
Až do roku 1893 nebylo jasné, zda rajče je ovoce, nebo zelenina. A o tom, kam je vlastně zařadit, rozhodoval právě v tomto roce Nejvyšší soud Spojených států ve sporu Nix versus Hedden. Problém to byl zdánlivě prostý, ale měl své ekonomické opodstatnění. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano. Verdikt zněl: Rajče je zelenina.
Jméno rajčete pochází od Indiánů, kteří dali této rostlině aztécké jméno tomatle. Existují nejrůznější odrůdy v mnoha barvách plodů - od nejznámější červené přes oranžové, žluté, fialové až po zelenou (ano, existují i zralá zelená rajčata). Můžou být i pruhovaná, například na obrázku je odrůda Black crim, která má tmavě červené až kaštanové plody a až téměř černou čepičkou.
Rovněž tvar můžou mít od kulaté, přes podlouhlé po žebernaté. Druhy se značně liší i velikostí a vahou - od malinkých třešní po půlkilové obry. Navíc se v dnešní době již nejedná o sezónní zeleninu, protože jsou v obchodech po celý rok. Chcete-li si ale na rajčeti skutečně pochutnat, vypěstujte si vlastní - nejchutnější je zralé a ještě teplé od sluníčka. Doporučuje se jíst je s troškou oleje, protože takto naše tělo lépe vstřebá karoteny v rajčeti obsažené.
Rajčata se pěstují buď jako keříčková nebo tyčková. V poslední době je v oblibě rajče divoké, které je odolné vůči nemocem a prakticky se o něj nemusíte starat.

Picture
Rajčata obsahují 94 % vody, jsou nesmírně bohatá na draslík, sodík, hořčík a vápník, provitamin, vitamin C. Mají antibakteriální účinky, působí močopudně, projímavě a antitoxicky. Jsou výborným prostředkem při odtučňovacích kúrách, vhodným prostředkem při zácpě, ledvinových a srdečních chorobách, při poruchách trávení, avitaminóze atd. Působí protiskleroticky a v kombinaci s pohankou léčí křečové žíly, hemeroidy a zlepšují stav cév a kapilár. Mají vliv na tvorbu hemoglobinu. Rajčata jsou vhodnou potravou pro diabetiky. Podle posledních výzkumů působí jako nezávislý ochranný faktor u rakoviny prostaty a chrání před rakovinou žaludku a plic. V rajčatech se nachází tyramin, což je látka, která působí dráždivě na hladké svalstvo a vyvolává zlepšení nálady. Rajčata se také používají v kosmetice, jako obklady, slouží na unavenou a povadlou pokožku. Výborně působí rozkrojené rajče na hnisající rány a vyrážky. Můžeme také používat rajčatovou nať, přidává se do koupele pro osvěžení. Doma můžeme nať využít k odpuzení hmyzu. 
Rajčata se v kuchyni používají na tisíc způsobů, možné je používat i zelená nezralá rajčata - ovšem s mírou a dobře uvařená - vařením se totiž jedovatý solanin částečně rozkládá. Já rajčata přidávám do chleba (viz.recepty - žitný chléb) ale nejraději je mám čerstvá nakrájená, zalitá troškou olivového oleje s kouskem mozzarelly.

0 Comments



Leave a Reply.

    Archives

    August 2015
    February 2015
    October 2014
    August 2014
    June 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Categories

    All
    A H
    Alergie
    Antibiotikum
    Antidepresivum
    Cholesterol
    Cukrovka
    Dýchací Cesty
    Imunita
    I N
    Játra
    Játra
    Krvetvorba
    Kůže
    Kůže
    Ledviny
    Nervy
    O Z
    Přírodní Lékárna
    Přírodní Lékárna
    Srdce
    Střeva
    Vlasy
    Zahrada
    Záněty
    Záněty
    žlučník
    Zrak

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly